GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Askfat 8941052
*
nr 894 1052
Mari Simmulson
(1911-2000), Sverige
Askfat, keramik, Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby, 1950-tal, 18x18
Kondition: skadad
Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 maj 2014
kl 18:56:33
- Tema
12 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Mari Simmulson
Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.
Läs mer om Mari Simmulson
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askfat keramik mari simmulson mari simmulsson mari simulsson svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17
-
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00
-
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:31
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
*
Mari Simmulson
Kondition: skadad
Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Mari Simmulson
nr 894 1052
Mari Simmulson
(1911-2000), Sverige
Askfat, keramik, Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby, 1950-tal, 18x18
Kondition: skadad
Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 12 maj 2014 |
- Tema
12 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Mari Simmulson
Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk mÃ¥lare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.Läs mer om Mari Simmulson
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askfat keramik mari simmulson mari simmulsson mari simulsson svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17 -
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00 -
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:31 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42